ЕКСТРЕНА МЕДИЧНА ДОПОМОГА РАДИТЬ

ПЕРША ДОПОМОГА У РАЗІ ПОБУТОВИХ ТРАВМ
Побутові травми найчас¬тіше бувають через необережне або неправильне поводження з найрізноманітнішими предметами побуту: ножами, електроприладами, побутовою хімією. І, звичайно, при виникненні травми головне — не панікувати, а грамотно надати першу допомогу.
Опіки
Термічні опіки. Якщо ви обпеклися, то потримайте в холодній воді ту частину, де є опік, не менше 10 хвилин, після чого обробіть будь-яким спеціальним засобом. Побережіть обпечене місце від додаткових ушкоджень: накладайте пов’язки тільки на шар мазі, не надягайте щільний і жорсткий одяг. Якщо опік глибокий чи великий або якщо обпечене місце набрякає, запалюється, гноїться, зверніться до лікаря. Не змащуйте опіки спиртом або жиром, не розкривайте пухирі!
У разі хімічних опіків постраждале місце потрібно промити великою кількістю води, потім обробити протиопіковим засобом. Якщо хімічною речовиною обпечена гортань і стравохід, це може викликати набряк гортані, тому доставити потер¬пілого в лікарню потрібно якомога швидше.
Порізи
Обробіть поріз будь-яким антисептиком або просто промийте водою з милом, потім накладіть пов’язку або пластир. У разі венозної кровотечі (при глибоких ранах, коли кров тече сильно і погано зупиняється) необхідно накласти тиснучу пов’язку, під яку на рану накладається тугий марлевий тампон. Після зупинки кровотечі легкі порізи можна лікувати спеціальними загоюючими мазями, а з великими порізами краще звернутися до лікаря.
Укуси і подряпини, зроблені тваринами
Перш за все, укуси небезпечні глибокими рваними ранами, які сильно болять і погано гояться. На зубах і пазурах тварин знаходиться величезна кількість хвороботворних бактерій, здатних викликати інфікування рани. Крім того, якщо вас укусила бродяча тварина, доведеться пройти курс профілактичних щеплень від сказу. Перша допомога при укусах така ж, як при порізах: обробити антисеп¬тиком, накласти пов’язку, звернутися до лікаря.
Отруєння чадним і побутовим газом
Така ситуація може статися коли погано працює плита або газова колонка, в сільських будинках – у разі поганої роботи печі або плити на дровах. Якщо витік побутового газу відразу відчувається за характерним запахом, то чадний газ запаху не має і накопичується у приміщенні непо¬мітно. Симптоми: запаморочення, головний біль, порушення координації рухів, втрата свідомості. У таких випадках потерпілого потрібно якомога швидше забрати з небезпечної зони: винести на свіже повітря, провітрити приміщення. Якщо симптоми не проходять, викликати швидку допомогу.
Забої й інші закриті травми
До місця забою потрібно прикласти щось холодне, це зменшить набряк і зупинить внутрішній крововилив. Поспостерігайте за пошкодженим місцем: якщо протягом семи днів біль не вщухає, набряк не спадає, з’являється гній і підвищується температура тіла, потрібно звернутися до лікаря. Пам’ятайте, що навіть несильні з вигляду забої можуть маскувати переломи або тріщини в кістці, особливо у літніх людей.
Забої голови, навіть не надто сильні на перший погляд, вимагають обов’язкового спостереження в стаціонарі. Закриті черепно-мозкові травми не завжди виявляються відразу, часто наслідки дають про себе знати тільки через добу, коли постає питання вже не про лікування, а про порятунок життя.
Ураження електричним струмом
Перш за все, приберіть джерело струму: відключіть прилад від мережі, відкиньте убік провід. Обережно, не потрапте під напругу самі! Якщо потерпілий у свідомості, покладіть його в ліжко, дайте заспокійливі ліки і обов’язково – солодкий напій. Якщо удар струмом викликав непритомність, потрібно терміново викликати швидку допомогу, а до її приїзду постаратися привести потерпілого у свідомість, відстежувати дихання і серцебиття.
Побутові травми небезпечні не тільки самі по собі, але ще й наслідками неправильно наданої першої допомоги. Пам’ятайте, що грамотні дії можуть врятувати життя близької людини.
Бережіть себе!
Геннадій Онищенко, м.Київ
ТЕЛЕФОНИ
НЕВІДКЛАДНОЇ ДОПОМОГИ Дарницького району:
для дорослих:
563-62-12 вул. Вербицького;
564-68-22 Харківське шосе;
для дітей:
560-08-74 вул. Тростянецька;
560-88-35 Харківське шосе