ЛИЦАР ВУЗЛИКОВОГО ПЛЕТІННЯ

serdechko
Історія вузликового плетіння налічує кілька тисячоліть. Перший вузол з’явився тоді, коли людині треба було зав’язати два кінці нитки.Первіс¬ні мисливці з болотних трав плели сіті.
У часи Київської Русі плетіння стало прирівнюватись до вміння кувати залізо і будувати кораблі.
Вузол вважався не просто як спле¬тіння ниток, а виступав символом таких понять, як життя, хліб, сонце, щастя, любов.
Професії, пов’язані з плетінням: торочник (плетіння тасьми), ремінник, кнутник, гайтанник, броздочник (плетільник кінської упряжі) та інші.
У техніці плетіння в Київській Русі виготовлялись намиста, опліччя, прикраси на голову, легке взуття, упряж для коней, колчани для стріл, випліталися ініціали тощо.
Розквіт макраме припадає на ІХ ст. до н. е.
Вважають, що першими, хто почав займатися вузликовим плетінням, були моряки. Перебуваючи в далекому плаванні, вони плели риболовецькі сіті, канати, різноманітні прикраси, які дарували близьким на згадку.
Відомо близько чотирьох тисяч морських вузлів. Багато з них перейшли в художнє ремесло – макраме.
З ХІV ст. моряки ознайомили з мистецтвом плетіння макраме жителів Іспанії, Індії, Китаю. Тоді ж макраме стало популярним в Італії. Були відкриті перші школи макраме. В Турині, наприклад, Валентина Кавандолі навчала плетінню дітей у віці 5–6 років. Вона ввела новий прийом плетіння, котрий тепер носить назву «кавандолі».
В нашій країні цей вид рукоділля з’явився наприкінці ХІХ ст.
Вузликове плетіння в різний час називалося по-різному: квадратне плетіння, вузликове мереживо, вузликова бахрома тощо.
І лише з ХІХ ст. це плетіння почало називатися «макраме». Це слово походить від турецького «маграмах», що означає шарф чи серветка з каймою.
За свою історію мистецтво макраме не раз занепадало і знову відроджувалося. Змінювалось призначення виробів, їх стиль і художнє оформлення, але техніка виконання залишалася незмінною.
Дивлячись на роботи вихованця – Богдана Рудника, сплетених технікою макраме, згадую, що першими, хто почав займатися вузликовим плетінням, були моряки, тобто чоловіки.
Роботи Богдана: «Люблю Україну», «Символи моєї країни», «Птахи», «Українські орнаменти», «Рідній матусі», різноманітні панно, футляр для мобільного телефону тощо подобаються усім.
Вихованець Богдан Рудник (учень ліцею «Наукова зміна») відвідує гурток «Макраме» багато років поспіль. На заняттях завжди працює старанно, творчо, впевнено.
Богдан активний учасник виставок у ліцеї суспільно-природничого профілю № 303, учасник районних виставок-конкурсів дитячої творчості «Твори, вигадуй, пробуй», «Чисті роси», Всеукраїнської виставки – конкурсу декоративно-ужиткового мистецтва «Знай і люби свій край». У Богдана багато нагород, його поважають в гуртку, він надійний друг, завжди готовий прийти на допомогу. Одного разу дівчинка запізнилася на заняття гуртка, прийшла сумною, без настрою. На запитання «що тра¬пилось» відповіла: «Щось домашнє завдання з математики не виходить». Богдан відразу спокійно, упевнено каже дівчинці: «Давай допоможу». Через декілька хвилин дівчинка радісно плела подарунок бабусі на День народження.
Роботи Богдана різноманітні і багато можуть розповісти про автора: він патріот своєї країни, поважає звичаї і традиції свого народу, любить птахів і тварин (це він вдало показує у своїх роботах: «Песик», «Ведмежатко», «Котик», «Сова», «Півні» тощо).
Творчість Богдана приносить радість і натхнення вихованцям гуртка «Макраме», друзям, рідним і знайомим.
У цьому навчальному році гурток «Макраме» поповнили нові талановиті вихованці: Михайло Бондарчук, 2-В клас , Кирило Качалуба, 1-А клас — учні молодших класів ліцею № 303 суспільно-природничого профілю. Ярослав Саган – учень 2-В класу
СШ № 274, Михайло Киденко – учень 4-В класу гімназії № 267 та ін.
В гуртку «Макраме» дуже багато талановитих дівчат, переможців районних міських, всеукраїнських виставок-конкурсів, але про них я розповім наступного разу.
Г.П. Джуріна, керівник гуртка– методист зразкового художнього колективу гуртка «Макраме»
Дитячо-юнацького центру
Дарницького району м. Києва.
Нагадуємо адресу
Дитячо-юнацького центру Дарницького району:
вул. Костянтина Заслонова,14.
Запрошуємо, приходьте і переконайтеся, що Дарниця дійсно має таланти!