ОБИРАЙТЕ ПРОФЕСІЮ СВІДОМО!

Сьогодні перед випускниками шкіл стоїть нелегке завдання вибору професії — головної справи свого життя. Як не помилитись, адже від вибору професії у великій мірі залежить подальша доля людини?
Наука стверджує: щоб дійти зваженого рішення у цьому питанні, варто систематизувати свої бажання, можливості, запити, а для цього крок за кроком подолати сім етапів, сер¬йозно розмірковуючи над кожним з них.
1. Напишіть на папері список професій, які вам подобаються.
2. Додайте перелік своїх вимог до кожної з них, враховуючи життєву мету та цінності, майбутню сферу заняття, бажаний зміст, характер і умови роботи, власні сьогоденні проблеми, бажаний рівень професійної підготовки, власні нахили та здібності, реальне працевлаштування за фахом.
3. Визначте для себе, наскільки кожна з цих вимог є важливою саме для вас.
4. Оцініть свою відповідність вимогам кожної з професій. Проаналізуйте, чи розвинені у вас професійно важливі якості, чи відповідають інтелектуальні здібності, психологічні особливості, стан здоров’я вимогам професії.
5. Проаналізуйте, яка професія з цього списку найбільше влаштовує вас за всіма пунктами.
6. Щоб переконатись у правильності ваших роздумів, обговоріть своє рішення з батьками, вчителями, друзями, психологом, профконсультантом.
7. Визначте, в якому навчальному закладі ви зможете отримати професійну освіту; як розвивати в собі професійно важливі якості; де і як отримати практичний досвід.
У такій важливій справі як вибір професії треба враховувати й інші моменти.
• Не ставтесь до вибору професії як до чогось незмінного. Адже у будь-якій сфері діяльності відбувається зміна видів занять та посад по мірі зростання кваліфікації працівника. До того ж, як правило, найбільших успіхів досягає той, хто пройшов початкові рівні.
• Відкиньте існуючі стереотипи про престиж¬ність чи непрестижність професії. Не буває «не гідних» професій. Буває елементарне незнання того, чим займається представник тієї чи іншої професії.
• Не можна робити вибір професії під впливом товаришів, «за компанію», бо разом веселіше. Професію обирають за своїм «смаком та розміром» — так само як одяг і взуття.
• Не варто переносити ставлення до людини — представника професії на саму професію, а тим паче захоплюватись тільки зовнішньою стороною професії. Наприклад, за легкістю, з якою актор створює на сцені образ, стоїть напружена буденна праця, а щоб стати ветеринарним лікарем — недостатньо лише любові до тварин. До уваги треба брати всі аспекти, плюси та мінуси даної професії.
• Не ототожнюйте шкільний навчальний предмет з професією. Наприклад, є предмет — іноземна мова, а професій, де потрібні знанння та здібності до мови, — багато: перекладач, екскурсовод, телефоніст міжнародного зв’язку та ін. Не застосовуйте застарілі уявлення про характер праці, особливо у сфері матеріального виробництва. Нині у робітничі професії впроваджуються новітні технології, підвищується культура праці.
Зважте ваші уподобання і захоплення, послухайте своє серце.
Бажаємо обрати таку професію, яка стане захопленням і принесе велике задоволення та достаток.