5 правил для підприємців новачків

Всі підприємці початківці стикаються, як правило, з одними і тими ж проблемами. Більшість підприємців на старті свого бізнесу не мають можливості постійно звертатися за порадою до більш досвідчених людей, хоча б тому, що самих підприємців не так вже й багато, досвідчених ще менше. Збираючи по крупиці інформацію, підприємець початківець обростає мудрістю, стає досвідченим і вже сам може ділитися знаннями з початківцям, але на це вже немає часу. Тому, ми вирішили допомогти, наскільки це в наших силах. Відшукали, найбільш потрібні поради та правила. Отже, поїхали.

Статистика невблаганна річ і чітко показує, що відносно невелика кількість людей бажаючих почати свій власний бізнес таки його розпочинають. При цьому детальний «розбір» складових успіху підприємців – показує цікаві факти, а саме:

  • Перший – відсутність прямої залежності між успіхом у бізнесі і наявністю стартового капіталу;
  • Другий – відсутність прямої залежності між успіхом у бізнесі та вищою або навіть спеціальною (мається на увазі за напрямом діяльності) освітою починаючого підприємця.

Зробимо невелику ремарку, дуже показовим є американський бізнес, які, якщо вірити статистиці, взагалі починається в 90% людьми, які не мають уявлення про вищу освіту взагалі. Хоча варто визнати, це не заважає таким панам через декілька років давати активні поради починаючим підприємцям у вигляді публікації довгих і розумних книг типу «як я заробив мільйон». Звичайно в Україні, та й у всьому пострадянському просторі ситуація трохи інша, хоча якщо дуже добре придивитися то велика кількість місцевих успішних бізнесменів «встигло» отримати освіти (як правило економічна) плюс стати «кандидатами економічних наук» і захистити дисертації на «розумні теми» вже будучи людьми дуже заможними. Але, відкинемо таку ось «цікаву» тему і розглянемо п’ять основних правил, які починаючим підприємцям просто необхідно враховувати на початковому етапі становлення. Звичайно, якщо хочете стати успішним бізнесменом і заможною людиною.

Правило перше – готовність до ризику.

Варто відзначити, що всі поради підприємцям початківцям починаються саме з підприємницького ризику, але давайте все-таки розберемо, а що таке ризикованість в бізнесі і чому вона обов’язково повинна бути у починаючого підприємця.

По-перше – кажучи про ризикованість, ми говоримо про те, що підприємцю необхідно бути морально готовим до глобальних змін у своєму житті, які не гарантують отримання конкретного результату через обумовлений термін. Під такими змінами, мається на увазі зміни:

  • Стилю життя. Будь-який бізнес, тим більше на початковій стадії (як домашній, так і більш просунутий виробничий) вимагає постійного контролю, як наслідок вільного часу починаючим підприємцям не бачити.
  • Способу життя. Доводиться йти зі звичної роботи і «занурюватися у вир з головою» при цьому знову таки без гарантій, що буде добре вже завтра. А ось зарплату втрачаємо вже сьогодні.

По-друге,  все-таки можливі основні ризики пов’язані з веденням самого бізнесу – це і наймані люди, партнери і так далі.

Підводимо підсумок: починаючий підприємець повинен (навіть можна сказати зобов’язаний) бути готовим до ризику, без цієї риси створення бізнесу не можливе в принципі (але знову-таки ризик повинен бути розумним).

Правило друге – креативність або винахідливість.

Відразу заспокоїмо, мова не йде про необхідність щось самому винаходити або придумувати, практика показує, що 95% успішних бізнесменів використовували чужі ідеї бізнесу. Власне завдання підприємця вивчити ринок і знайти оригінальні бізнес ідеї або креативні підходи, які дозволять задовольнити попит споживачів. Власне це основна «фішка» успіху бізнесу із США, вони в більшості своїй реалізовують чужі напрацювання, затребувані ринком. Досить подивитися на більшість вітчизняних бізнес проектів в мережі, які в більшості своїй є модернізованими клонами західних бізнес проектів. Аналогічний підхід знову-таки притаманний Америці, наприклад, Макдональдс приніс основні дивіденди аж ніяк не винахіднику самої концепції, а підприємцю, що зумів побачити потенціал у ідеї.

Висновок: хочете створити успішний проект, не поспішайте винаходити велосипед, придивіться до оригінальних бізнес ідей, як простий приклад, почитайте про них на нашому сайті.

Правило третє – уміння тримати удар, або, як ще можна сформулювати – вміння програвати.

Насправді з усіх якостей починаючого підприємця, це мабуть одна з найбільш значущих, адже життя (в тому числі і економічне) це смуга біла і смуга чорна.

На питання “чи може бути погано в успішному підприємництві?” можна відповісти, що практика показує ймовірність 100 зі 100 можливих, власне, коли настануть погані часи, лише питання часу. Причому, ніколи не можливо передбачити, звідки необхідно чекати «удару»

Висновок: питання коли почнуться проблеми у бізнесі суто питання часу, але головне завдання підприємця початківця розуміти, що період спаду це тільки початок нового злету і його потрібно просто пережити.

Правило четверте – комунікабельність.

Підприємцю просто необхідно розуміти, що без мінімальних навичок комунікабельності неможливо знаходиться у бізнес середовищі. Адже бізнес це безперервна взаємодія різних елементів в економічному середовищі – переговори з постачальниками, клієнтами, працівниками, контролюючими органами, банками і так далі. І не варто дивитися на гордовиту або нахабну поведінку вже успішних бізнесменів, по факту, як тільки вони потрапляють в середовище, у якому є необхідність домовлятися (з партнерами, інвесторами або тими, кого вони вважають вище або рівними) вони абсолютно змінюються.

Висновок: починаючий підприємець повинен чітко розуміти, що необхідно вміти не просто знаходити спільну мову з будь-якою людиною, але і використовувати правильну тактику в кожній окремій ситуації.

Правило п’яте – розподіл і делегування повноважень

Звичайно в перші поради починаючим підприємцям рідко входить саме цей аспект, але по факту, в малому бізнесі – початок це робота однієї людини, яка бере під свій контроль всі аспекти бізнесу, але дуже скоро ситуація змінюється і з ростом або навіть запуском бізнес-проекту кількість необхідних процесів збільшується в рази. І на цій стадії постає питання, хто це буде робити.

Як правило, підприємець намагається сконцентрувати всі 100% важелів контролю у своїх руках, така поведінка призводить до повного завантаження підприємця початківця. Результати такої поведінки не змушують на себе чекати: за фактом власна справа працює і навіть приносить прибуток, але перестає розвиватися. Адже якщо говорити чесно, то саме підприємець є двигуном і «штовхачем», а сконцентрувавши всю увагу на процесі роботи вже бракує часу подивитися «вперед та по сторонам» і шукати можливості по оптимізації і головне розвитку бізнесу.

Висновок: якщо Ви зацікавлені у розвитку повноцінної власної справи, вмійте розподіляти обов’язки і делегувати частину своїх повноважень найманим працівникам (звичайно зберігаючи контроль над ними) для того, щоб мати час для аналізу ситуації і звичайно пошуку шляхів розвитку бізнесу.

Ну ось і всі поради, які повинні Вам допомогти успішно започаткувати свій власний бізнес.